Każdy wie, że szampan to wino z bąbelkami, które pije się gdy świętuje się coś wyjągkowego.
Szampanem może nazywać się tylko i wyłącznie wino musujące produkowane we francuskim regionie Szampanii.
Wytwarzane są tak zwaną metodą szampańską, czyli skomplikowanym sposobem podwójnej fermentacji, w której dwutlenek węgla powstaje naturalnie. Warto wiedzieć, że nazwa „metoda szampańska” zarezerwowana jest tylko dla szampanów, inne wina musujące, wyprodukowane w identycznej technologii na etykiecie mają oznaczenie „méthode traditionelle”.
Do produkcji szampanów używa się tylko trzech szczepów winogron: pinot noir, pinot meunier i chardonnay. Wino jest kupażowane dopiero po pierwszej fermentacji, wcześniej każdy szczep fermentuje oddzielnie. Proces doboru odpowiedniej proporcji jest najważniejszym i najdelikatniejszym etapem produkcji a każdy dom szampański stara się utrzymać charakterystyczny dla swoich szampanów styl.
Szampana otwieramy odpowiednio schłodzonego, do temperatury 7-8 °C. Usuwamy folię z szyjki, rozplątujemy i zdejmujemy drucik. Korek wyjmujemy, przekręcając go w jedną, a butelkę w drugą stronę. Dopóki korek nie wyjdzie w całości z szyjki, nie wypuszczajmy go z ręki. Ciśnienie panujące w butelce ma ok. 6 atmosfer, czyli 3 razy tyle niż w oponie samochodu, dlatego tak ważne jest trzymanie korka do samego końca.
コメント